SEPETİM
Alışveriş sepetinizde ürün yok.

Sık Sorulan Sorular

1.İnternetten ayakkabı alınır mı?

İnternet üzerinden yapılan ticaretin yaygınlaşması ayakkabı sektörünü de buna dahil olmaya zorunlu kıldı. İnternet satış kanalı ayakkabının tüketiciye ulaşması klasik mağaza kanalına göre nispeten daha az maliyetli olduğundan hem satıcıya hem de alıcıya belirli oranda bir avantaj sağlıyor. İnternetten ayakkabınızı daha güvenle almak için öncelikle alışveriş yapığınız sitenin güvenilirliğine ve iade/değişim şartlarına mutlaka dikkat edin.

2.Aldığım ayakkabı ayağıma büyük/küçük gelirse değiştirebilir miyim?

Sitemizden aldığınız ayakkabının büyük veya küçük gelmesi durumunda ürünü tarafımıza göndererek değişimini sağlayabilirsiniz. Değişimlerde kargo ücreti, gönderirken ve alırken ALICI tarafına aittir..

3.Aldığım ürün, elime ulaştıktan sonra ürünü beğenmezsem iade edebilir miyim?

Ürün elinize ulaştıktan sonra hiçbir sebep göstermeksizin faturası ile birlikte ürünü tarafımıza iade edebilirsiniz. Ürün bedeli 3 işgünü içerisinde kredi kartınıza veya banka hesabınıza iade edilir. İade süresi 7 gündür.

4.İade edebilir miyim?

Evet. Sitemizden satın almış olduğunuz ürünü iade edebilirsiniz hatta bunun için herhangi bir

sebep de göstermek zorunda değilsiniz. İadelerde kargo bedeli tarafınıza aittir.

Ürünün tüm fatura kopyaları ile beraber eksiksiz olarak elimize ulaşmasından itibaren en geç 10 iş günü içerisinde ücreti kredi kartınıza iade edilecektir.

Teslim aldığınız paketi kargo görevlisinin yanında açıp, siparişinizi kontrol ediniz. Kargo görevlisi yanında açarak kontrol ettiğiniz ürün sorunsuz olarak teslim edilmiş sayılır.

Kapıda Ödeme iadelerinde IBAN numaranızın tarafımıza bildirimi gereklidir. Kapıda ödemiş olduğunuz ürün tutarı hesabınıza iade edilir. Kapıda Ödeme iadelerinde kargo firması tarafından alınan hizmet bedeli iade edilmez.

100TL altındaki siparişlerinizde tarafınızdan tahsil edilen kargo ücreti iade edilmez.

5.Nasıl ödeme yapabilirim?

Sitemizde BONUS WORLD MAXİMUM AXESS CARDFİNANS ASYACARD  taksit yapabilir, Kapıda Nakit veya Kredi Kartı ile ödeyebilir veya ürün bedelini banka hesabımıza Havale/EFT göndererek ürün ödemelerini gerçekleştirebilirsiniz.

6.Siparişimin nerede olduğunu görebilir miyim?

Sipariş verdikten sonraki günün AKŞAMINA kadar mailinize iletilecek olan Kargo Takip numaranız ile sitemizden siparişinizin o an nerede olduğunu takip edebilirsiniz.

7.Ürün iadesinde para iadesi nasıl yapılıyor ?

Alışverişinizi Havale /EFT yoluyla yapmış iseniz iade ücretiniz (ödediğiniz ürün bedelinin tamamı ) takip eden cuma günü bildirmiş olduğunuz IBAN numasına yapılır. Kredi kartı ile alışverişinizi yapmışsanız işlem iptal edilir. Eğer hesap kesaim tarihiniz geçmiş ise ürün bedeli ekstrenize yansır ancak sonraki dönemden düşürülür.Kapıda Ödeme iadelerinde IBAN numaranızın tarafımıza bildirimi gereklidir. Kapıda ödemiş olduğunuz ürün tutarı hesabınıza iade edilir. Kapıda Ödeme iadelerinde kargo firması tarafından alınan hizmet bedeli iade edilmez.